Svátek má: Aneta

Regiony

Velikost textu:

Rokycanští zvířecí záchranáři nezahálejí

Rokycanští zvířecí záchranáři nezahálejí

Rokycansko má zhruba 50 tisíc obyvatel. Největším městem jsou Rokycany s 15 tisíci obyvateli. Jeho počátky sahají až do 10. století.

Pavel Moulis vypouští poštolku
24. ledna 2025 - 07:00

Jako město jsou Rokycany poprvé připomínány na sklonku 14. století a na město královské jsou povýšeny císařem Rudolfem II. v r. 1584. V historii města se střídá období rozkvětu i úpadku pod vlivem širších historických událostí. Největší úpadek nastává po třicetileté válce a přetrvává až do 18. století. Zhoubný požár v r. 1784 ničí město Rokycany prakticky celé, ačkoliv se v té době začíná rozvíjet díky lesnímu hospodářství a železárnám. Dominantou města je chrám Panny Marie Sněžné původem z 1. poloviny 14. století, barokní městská radnice a Mariánský sloup. Mezi další významné památky patří Dumetovský dům s rokokovou fasádou a množství domů na náměstí. Možná právě proto je v roce 1992 vyhlášeno historické jádro města městskou památkovou zónou. 

Rokycansko je však zajímavé nejen z historického, turistického, ale i ochranářského hlediska, neboť zde od roku 1990 působí záchranná stanice živočichů pod hlavičkou ZO ČSOP Rokycany. Od této doby bylo v tomto zařízení přijato a léčeno 11 147 živočichů, především ptáků.

V období 1990 až 2024 bylo do záchranné stanice živočichů přijato 11 147 živočichů

Hlavním cílem a posláním stanice je záchrana a léčení zraněných či jinak handicapovaných volně žijících živočichů a jejich příprava na návrat do volné přírody, péče o opuštěná mláďata, záchranné přenosy živočichů z míst jejich bezprostředního ohrožení, v zimních měsících péče o hibernující živočichy – především ježky a netopýry, hospitalizace v zimě vyčerpaných živočichů především vinou nedostatku přirozené potravy, mapování živočichů v přírodě pro možnost adopce, záchranné chovy v případě vzácných živočichů, sestavování párů z handicapovaných jedinců pro jejich rozmnožování v zajetí, vyhledávání příčin zranění živočichů v přírodě a jejich odstraňování ve spolupráci s dalšími subjekty.

V expoziční části stanice pravidelně probíhají exkurze nejen pro děti a mládež z mateřských, základních a středních škol, ale i pro zájemce z řad nejširší veřejnosti, myslivce nevyjímaje. Exkurze jsou zaměřeny nejen na poznávání živočichů, ale i na problémy, které jsou jim způsobovány ze strany civilizace. Stanice při své bohaté činnosti spolupracuje nejen s ochranářskými a mysliveckými organizacemi, ale i se státní správou a samosprávou, která je pravidelně informována o činnosti a výsledcích zařízení formou dílčích či ročních zpráv.
V průběhu roku 2024 bylo do záchranné stanice živočichů ZO ČSOP Rokycany přijato 631 exemplářů volně žijících živočichů v padesáti devíti druzích. Z toho bylo 314 vypuštěno zpět do volné přírody, přičemž se při navracení do přírody využívá nejen přímé vypouštění dospělých jedinců, ale i adopce mláďat pěstounským rodičům stejného druhů či metoda volného letu, která se osvědčuje především u vypouštění dravců. Do dalšího chovu či držení byli předáni 2 jedinci, 4 jsou stále v léčení a 311 se jich i přes veškerou péči nepodařilo zachránit.

Záchranná stanice živočichů v Rokycanech garantuje záchranu zvířat na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku, tedy na území Středočeského a Plzeňského kraje, přičemž oba kraje významně finančně podporují tyto aktivity. Pro zajištění odchytu, ošetření a léčby živočichů disponuje stanice potřebným materiálním, technickým i personálním vybavením. V prostorách stanice jsou umístěny i trvale handicapovaní živočichové sloužící k ekologické výchově.

Důvody přijímání volně žijících živočichů jsou různé, nicméně mezi ty nejčastější patří popáleniny elektrickým proudem nebo nárazy do drátů elektrického vedení. Velice časté jsou i zranění způsobená dopravními prostředky, nárazy do překážek či napadení jinými živočichy. Zvláštní skupinu tvoří mláďata, která ne vždy vyžadují pomoc a pro svoji nesamostatnost jsou často odchycena a přinesena do stanice. Mezi další příčiny, pro které se živočichové dostávají do našeho zařízení, patří náhodné odchyty, pády do nejrůznějších prostor či vysílení organismu. Vzhledem k tomu, že se velice často jedná o nález zvěře, je o pomoc požádán místně příslušný myslivecký spolek. Všichni živočichové přijatí do záchranného centra jsou evidováni v počítačovém programu, který používají všechny záchranné stanice v České republice, čímž dochází k sumarizaci výsledků v rámci činnosti celé Národní sítě záchranných stanic.

V roce 2024 byli v rokycanské záchranné stanici živočichů léčeni i vzácnější a zajímavější druhy. Mezi ně patřil např. luňák červený, bobr evropský, husa velká, orel mořský či krutihlav obecný. Naopak nejčastějšími pacienty léčebného zařízení v roce 2024 byli jiřička obecná / 143 /, netopýr rezavý / 54 /, ježek západní / 54 /, poštolka obecná / 35 / či kos černý / 33 /. Zodpovědnou osobou za činnost záchranné stanice živočichů je Pavel Moulis, který má nejen několikaleté zkušenosti s odchytem, léčením, rehabilitací i vypouštěním živočichů zpět do přírody, ale absolvoval několik chovatelsko-ochranářských kurzů zvyšující kvalifikaci pro tuto náročnou činnost. Nedílnou součástí činnosti stanice jsou i záchranné přenosy živočichů z míst, kde jim hrozí nebezpečí nebo komplikují soužití s lidmi. V roce 2024 jsme tradičně prováděli přenosy obojživelníků v jarním období a následně přenosy netopýrů rezavých. Záchranných transferů bylo celkem deset.

Na podporu záchranných stanic volně žijících živočichů byla v prosinci roku 2005 vyhlášená veřejná sbírka „Zvíře v nouzi„. Díky kvalitně odváděné činnosti rokycanských ochránců přírody dosahuje rokycanská stanice výrazného úspěchu při získávání počtu dárcovských sms zpráv. Návod k odeslání dárcovských zpráv, popřípadě možnost přímé finanční podpory najdete na www.csop.erc.cz . O zajištění finančních prostředků na činnost stanice, respektive celé organizace, se samozřejmě starají i sami členové nejrůznějšími aktivitami.

Pokud Vás aktivity rokycanských ochránců přírody zaujali a chcete je podpořit, můžete to udělat následujícími způsoby:
- složenkou na adresu
- bankovním převodem na účet
- osobně při prohlídce areálu / ekocentrum, záchranná stanice živočichů /

Ve všech případech s Vámi můžeme sepsat smlouvu darovací, sponzorskou či o reklamě pro uplatnění odpočtu od základu daně. Ať se již rozhodnete podpořit tuto činnost jakkoliv, děkujeme Vám,"  říká Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany.

Plzenskenovinky.cz informoval Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany

(plzenskenovinky.cz foto:Pavel Moulis, archiv ZO ČSOP Rokycany)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%